Nejznámější sopky v Evropě

Sopky neboli vulkány fascinují lidi od nepaměti. Děsí je a zároveň je přitahují. Kdo někdy viděl na vlastní oči to nádherné divadlo, jaké dokáže vyprodukovat soptící vulkán, ví, o čem mluvím (ti ostatní se mohou podívat třeba na toto video).

Jaké jsou nejznámější sopky Evropy a čím jsou právě ony tak výjimečné? Pojďme se v krátkosti podívat na ty nejznámější sopky v Evropě, a proč jsou právě ony ty nejslavnější. Většinou je to především kvůli tomu, čím tyto sopky ohrožují obyvatele v blízkém i širokém okolí

Sopka Etna (Itálie, Sicílie)

Nadmořská výška: 3350 m, naposledy aktivní: 2011

Etna na Sicílii je jedna z nejaktivnějších sopek na celém světě. Je to také sopka, u které existují asi nejlepší historické záznamy o její sopečné aktivitě. Jedná se o stratovulkán. Její svahy jsou díky úrodné sopečné půdě hojně využívány k zemědělství. Už od dávné historie tedy v jejím okolí žilo a žije velké množství lidí. To z ní pak dělá i jednu z nejnebezpečnějších sopek světa, protože každá její, i sebemenší erupce, ohrožuje na životě desítky tisíc lidí.

Sopka Vesuv (Itálie, Apeninský poloostrov)

Nadmořská výška: 1277 m, Naposledy aktivní: 1944

Vesuv bezesporu patří mezi ty nejznámější vulkány, alespoň tedy pro Evropany. Může za to především to, že tato sopka zničila město Pompeje (24. srpna roku 79 našeho letopočtu). Vesuv je podobně jako Etna stále aktivní sopka. Podobně jako u Etny, i zde je v ohrožení při případné erupci velké množství lidí. Pod Vesuvem leží nejen velkoměsto Neapol, ale je pod ním mnoho dalších měst a vesnic. V potenciálně ohrožené oblasti zahrnující několik desítek kilometrů žije několik miliónů lidí.

Sopka Stromboli (Liparské ostrovy, Itálie)

Nadmořská výška: 926 m, naposledy aktivní: 2007

Sopka Stromboli se nachází ve středozemním moři. Nad mořskou hladinu vyčnívá pouze malá část sopečného kráteru, a vytváří tak stejnojmenný ostrov. I tato sopka je stále aktivní, a svou aktivitou ohrožuje obyvatele ostrova Stromboli. Navíc, při masivnější explozi by tato sopka svou aktivitou mohla způsobit i rozsáhlé mořské vlnobití, které ohrožuje další okolní ostrovy.

Sopka Santorini (Kyklady, Řecko)

Nadmořská výška: 556 m, naposledy aktivní: 1956

Nynější podoba, jakou má sopka Santorini je pouze pozůstatkem po historické velké explozi. Při ní došlo k tomu, že celý ostrov o průměru přibližně 17 km byl rozmetán a do současné doby tak zůstaly pouze obvodové části obklopující asi 400 metrů hlubokou lagunu. K zániku tohoto ostrova došlo přibližně v 17 století před naším letopočtem. A jednalo se zřejmě o jeden z nejsilnějších sopečných výbuchů vůbec. Podle vědců mohla být právě tato sopečná exploze to, co se do dnešní doby zachovalo v podobě příběhů o potopení Atlantidy. Síla výbuchu sopky Santorini se odhaduje na 2400 megatun TNT (pro srovnání, to je přibližně 160 000 x více než měla jaderná bomba v Hirošimě).

Sopka Hekla (Island)

Nadmořská výška: 1491 m, naposledy aktivní: 2000

Sopka Hekla se nachází na Islandu. Ten je asi nejaktivnější sopečnou oblastí v Evropě. Sopka Hekla a Grímsvötn jsou nejaktivnějšími sopkami ostrova, najdeme zde ale i další jako je sopka Katla nebo Eyjafjallajökull. Erupce sopky Hekla probíhají poměrně pravidelně několikrát v každém století. Jednou z největších erupcí byla erupce „H3“ před téměř 3 000 lety, při které sopka do atmosféry vyvrhla 7,3 km³ sopečných hornin a plynů. To pravděpodobně způsobilo i ochlazení globálního klimatu v několika následujících letech.

Sopka Pico de Teide (Tenerife, Španělsko)

Nadmořská výška: 3718 m, naposledy aktivní: 1909

Pico de Teide je sopka nacházející se na ostrově Tenerife, Kanárské ostrovy. Je to třetí největší sopka na světě. Měří totiž na výšku přes 7000 metrů. Větší část této sopky se ale ukrývá pod mořskou hladinou a na povrch pak vystupuje jen její část v podobě ostrova Tenerife. Před 150 tisíci lety došlo pravděpodobně k obrovskému sopečnému výbuchu, který vytvořil kalderu Las Cañadas, která se nachází ve výšce 2 000 m a měří 15 km od východu na západ a 10 km ve směru sever-jih. V r. 1709 zavalil lávový proud na severním pobřeží většinu zdejšího přístavu Garachico.

Sopka Katla

Sopka Katla na Islandu
  • Lokace: 63°38 N 19°03 W
  • Země: Island
  • Nadmořká výška: 1512 m
  • Poslední erupce: 1918
  • Průměr kráteru: 10 km
Sopka Katla výbuch 1918

Sopky na Islandu


Sopka Eyjafjallajökull 2010
Počet komentářů v diskusi: 33

Copyright © 2024, všechna práva vyhrazena Katla.cz | Kontakty | Mapa stránek | Osobní údaje
Jan Zlatohlávek | Jack Rozparovač | Jessica Alba | Sopky | Jak přestat kouřit | Letáky Tesco