Sopka Eyjafjallajökull

Eyjafjallajökull je název pro jeden z menších ledovců na Islandu. Ten ukrývá i stejnojmennou sopku. Ledovec se nachází na sever od Skógar a na západ od Mýrdalsjökull. Sopka Eyjafjallajökull má výšku 1666 metrů nad mořem. Průměr jejího kráteru se pak pohybuje v rozmezí 3 – 4 kilometry.

Samotná sopka Eyjafjallajökull patří na Islandu spíše mezi ty menší. Přesto se jí ale podařilo se pořádně proslavit. V dubnu 2010, při erupci sopky Eyjafjallajökull totiž došlo k vyvržení většího množství prachu a sopečného popela. To by samo o sobě nebylo nic zvláštního. Podobných erupcí je na Islandu hodně. Díky „vhodným“ povětrnostním podmínkám ale tento sopečný oblak postupně putoval nad Anglií a následně i nad částí Evropy. Díky tomu pak musela být na téměř celý týden zastavena veškerá letecká doprava v Evropě. Něco podobného se ve srovnatelném měřítku ještě nepřihodilo. Tato malá islandská sopka tak dokázala jednou malou erupcí způsobit škody za miliardy dolarů a pořádný zmatek v dopravě.

Erupce sopky Eyjafjallajökull 27.března 2010

Erupce sopky Eyjafjallajökull 27.března 2010

Sopka pod ledovcem

Sopka Eyjafjallajökull je z části pokrytá ledovcem. Ledovec na jejím povrchu pokrývá asi 100 km2. Samotná sopka je stratovulkán, její kráter má 3 hlavní vrcholy. Jižní strana hory pak byla ještě před několika tisíci roky součástí pobřeží Islandu. Díky sopečné aktivitě je ale dnes sopka od mořského pobřeží vzdálena asi 5 kilometrů.

Nejbližší sousedé sopky Eyjafjallajökull je aktivní sopka Katla (na severovýchodě) a Eldfell a Heimaey (na jihozápadě).

Erupce Eyjafjallajökull v minulosti

Sopka Eyjafjallajökull vybuchla v roce 920, 1612 a znovu 1821 – 1823. Tehdy sopečná erupce způsobila masivní povodně, když došlo k roztavení většin ledovce na jejím povrchu. Naposledy vybuchla dvakrát v roce 2010. 20. března a na přelomu duben / květen 2010. Její erupce z března 2010 vedla ke krátké evakuaci cca 500 obyvatel v nejbližším okolí sopky. Erupce z 14 dubna ale byla 10 – 20x silnější a právě ona způsobila již zmiňované zastavení letecké dopravy v celé Evropě.

Eyjafjallajökull a Katla

Eyjafjallajökull leží 25 km západně od sopky Katla, která je mnohem aktivnější. Zatímco Eyjafjallajökull patří mezi malé a poměrně málo aktivní sopky, Katla je „jiná liga“. I když tyto dvě sopky nejsou přímo nijak propojeny, historickým pozorováním je doloženo, že se vzájemně do značné míry ovlivňují. Každá z erupcí Eyjafjallajökull v letech 920, 1612 a 1821-23 předcházela následnému výbuchu sopky Katla.

I když v roce 2010 nic nesignalizovalo, že by se u sopky Katla začali projevovat nějaké neobvyklé aktivity, geologové a vulkanologové na Islandu byly (a jsou) velmi znepokojeni. Domnívají se totiž, že ve velmi blízké době bude následovat i erupce této sopky. To by pak mělo mnohem větší následky než to co předvedla Eyjafjallajökull. Očekávají masivní tání ledovce, což může způsobit rozsáhlé záplavy a ohrozit celou řadu obyvatel na Islandu. Také se očekávají další projevy sopečné erupce. Zatímco erupce z dubna 2010 sopky Eyjafjallajökull měla „jen“ stupeň 4, sopka Katla mývá obvykle erupce na stupni 5 – 6. Tedy desetkrát až stokrát silnější. V současné době je tedy sopka Katla pod intenzivním dohledem. O jejím aktuálním stavu se můžete dozvědět více informací i na tomto webu.

Sopka Katla

Sopka Katla na Islandu
  • Lokace: 63°38 N 19°03 W
  • Země: Island
  • Nadmořká výška: 1512 m
  • Poslední erupce: 1918
  • Průměr kráteru: 10 km
Sopka Katla výbuch 1918

Sopky na Islandu


Sopka Eyjafjallajökull 2010
Počet komentářů v diskusi: 33

Copyright © 2024, všechna práva vyhrazena Katla.cz | Kontakty | Mapa stránek | Osobní údaje
Jan Zlatohlávek | Jack Rozparovač | Jessica Alba | Sopky | Jak přestat kouřit | Letáky Tesco