Výbuch sopky Katla

Sopka Katla patří mezi největší a nejaktivnější sopky na Islandu. V současné době je výbuch sopky Katla hodně aktuální téma. Máme se této sopečné erupce bát? Bude to horší výbuch a s většími následky než byla sopečná erupce Eyjafjallajökull v roce 2010? Kdy dojde k výbuchu sopky Katla a co hrozí obyvatelům na Islandu nebo celé Evropě?

Kdy vybuchne sopka Katla?

Od roku 930 do roku 1918 bylo u sopky Katla zaznamenáno 20 erupcí. K erupcím dochází v intervalu 13 – 95 roků. To znamená, že v současné době (tj. podzim 2011) sopka Katla již po 93 roků neměla žádnou významnější erupci. (podle odborníků došlo velmi pravděpodobně v letech 1955 a 1999 k menším sopečným erupcím, které ale byla tak slabé, že neprorazili vnější ledovcový krunýř a neměly tak významnější projevy).

Sopečná erupce - pohled do kráteru sopky

Sopečná erupce - pohled do kráteru sopky

Z uvedených informací tedy vyplývá, že výbuch sopky Katla by s největší pravděpodobností měl proběhnout nejpozději v následujících 2 letech. (pravda příroda se neřídí vždy statistikou, takže existuje malá šance, že k sopečné erupci dojde ještě později nebo dokonce vůbec, je to ale jen velmi málo pravděpodobné)

Sopka Katla se připravuje na další výbuch

Podle aktuálních zpráv od vulkanologů na Islandu to vypadá, že se Katla opravdu probouzí. Její výbuch předpovídali všichni již v roce 2010, když došlo k erupci její blízké společnice, sopky Eyjafjallajökull. Z historických záznamů a pozorování se totiž dá vyčíst, že vždy, když došlo k výbuchu Eyjafjallajökull, dříve nebo později ji následovala i Katla.

Známkou rostoucí aktivity této sopky jsou i zemětřesné roje, které je možné v této oblasti zhruba od poloviny roku 2011 zaznamenat. Zatímco slabší ojedinělé otřesy se sílou do 3 stupňů Richterovy stupnice jsou poměrně časté a obvyklé, v uplynulých měsících dochází k intenzivnějším otřesům. Jednotlivé otřesy se pak seskupují do tzv. zemětřesných rojů, kdy probíhají celé série otřesů se zhruba desetiminutovým intervalem. Navíc v průběhu roku bylo zaznamenáno několik náhlých případů tání ledovce. Průzkumné lety nad ledovcovým povrchem také objevili celou řadu puklin.

Výbuch sopky Katla bude desetkrát silnější než Eyjafjallajökull

Vulkanologové stav a aktivitu sopky Katla sledují s největšími obavami. Eyjafjallajökull totiž v předchozích 11 stoletích vybuchl a celkem třikrát (v letech 920, 1612, 1821). Ve všech 3 případech se jednalo spíše o menší erupce (ta poslední z roku 2010 měla stupeň 4). Vždy ale následovala erupce sopky Katla. A vždy to byl mnohonásobně větší výbuch. (k erupcím sopky Katla došlo v letech 920, 1612, 1823). Navíc všechny známé erupce sopky Katla se pohybovaly spíše v rozmezí intenzity 5 – 6. (tj. deseti až stonásobně silnější intenzita).

Sopka Katla má kráter v průměru 10 kilometrů a podle odhadů se v jejích útrobách skrývá magmatický krb o objemu 12 – 15 kilometrů krychlových. A právě tento objem magmatu by se při sopečné erupci mohl uvolnit a dostat na povrch. Jednalo by se pak o jednu z největších sopečných erupcí ve známé historii Islandu. Dalším rizikem je pak obrovské množství ledu na povrchu sopky Katla. Jeho prudké tání by mohlo způsobit silné záplavy velké části Islandu.

Sopka Katla

Sopka Katla na Islandu
  • Lokace: 63°38 N 19°03 W
  • Země: Island
  • Nadmořká výška: 1512 m
  • Poslední erupce: 1918
  • Průměr kráteru: 10 km
Sopka Katla výbuch 1918

Sopky na Islandu


Sopka Eyjafjallajökull 2010
Počet komentářů v diskusi: 33

Copyright © 2024, všechna práva vyhrazena Katla.cz | Kontakty | Mapa stránek | Osobní údaje
Jan Zlatohlávek | Jack Rozparovač | Jessica Alba | Sopky | Jak přestat kouřit | Letáky Tesco